Фитолампы - як правильно висвітлювати рослини
Ще зі шкільного курсу відомо, що всі рослини «харчуються» сонячним світлом. Промені небесного світила необхідні їм для метаболічних процесів, під час яких виробляються вуглеводи служать джерелом енергії для розвитку представників флори.
Кімнатні та тепличні рослини, на відміну від вуличних, потребують сприятливих світлових умовах цілий рік. Особливо важко з отриманням джерела енергії їм доводиться в зимовий час, коли похмура погода перешкоджає хорошій освітленості як в квартирах, будинках, так і в парниках. Навіть на підвіконні в непогожі дні холодні кімнатні рослини можуть відчувати дефіцит сонячного світла.
Щоб запобігти недолік необхідного для фотосинтезу сонячного світла, були винайдені спеціальні фитолампы, здатні забезпечувати домашню і тепличну флору світлом, подібним за властивостями з природним. Завдяки освітлювальних приладів даного типу з'явилася можливість активного вирощування різних рослин в будь-який час року.
Де і з якою метою використовують даний тип освітлювальної техніки?
Фитолампы однаково добре знаходять своє застосування не тільки в кімнатних і невеликих дачних парниках, але і у великих теплицях промислових масштабів.
Освітлювальні прилади даного типу можуть використовуватися для будь-яких видів рослин. Їх застосовують для вирощування сільськогосподарських культур, різних кімнатних і тепличних квітів і навіть для акваріумних примірників «зеленого світу».
Фитолампы не просто сприяють процесу фотосинтезу рослин, але й насичують їх всілякими корисними речовинами: вітамін Е, білками, каротиноїдами, що особливо важливо при вирощуванні кормових культур. Також завдяки такому джерелу світла значно збільшується коренеутворення.
У чому криється секрет фитоламп?
Для повноцінного сприйняття рослинами штучного освітлення в напівпровідникових світильниках використовуються лампочки різних параметрів. Сукупність світлодіодів різних кольорів і довжин хвиль дозволяє отримувати випромінювання, благотворно впливає відразу на декілька аспектів розвитку розсади. Так, червоне світло, що володіє довжиною хвилі 650 нм, сприяє утворенню хлорофілу А, а синій з хвильової довжиною 430 нанометрів – хлорофілу Б. Іншими словами, червоне випромінювання фитолампы надає благотворний вплив на ріст стебел і листя розсади, а синє – на розвиток і розгалуження її кореневища. Крім цих спектрів, дані прилади випромінюють ультрафіолет, який надає стійкість рослинам до знижених температур, і інфрачервоне світло, який прискорює обмін речовин у представників флори. Тут ще можна відзначити той факт, що розсаді властиво направляти свій ріст у напрямку до світлодіодів з синім випромінюванням.
Різновиди фитоламп
Розрізняють люмінесцентні і світлодіодні фитолампы. За якістю випромінюваного світла останні значно перевершують перше. Випромінювання світлодіодних фитоламп найбільш близькі до сонячного; вони споживають мінімальну кількість дорогої в наш час електроенергії, що особливо вигідно для теплиць промислових масштабів. При всьому цьому, дані прилади володіють підвищеним терміном служби, здатним перевищити півсотні тисяч годин. Важливо відзначити і те, що світлодіодам властиве низьке тепловиділення, у зв'язку з чим можна бути впевненим, що фитолампы на основі цих джерел світла не будуть нагрівати ґрунт і не обожгут листя і стебла рослин.
Крім найбільш підходящого для рослин спектру випромінювання, низького енергоспоживання і тривалого терміну служби, що розглядаються освітлювальні прилади мають ряд інших переваг. Так, можна відзначити ще таку якість, як підвищена міцність. Світлодіоди не мають в своїй конструкції таких крихких елементів, як, наприклад, нитки розжарювання. Крім того, фитолампы безпечні не тільки для рослин, але і для навколишнього середовища, в тому числі людини. На відміну від деяких інших «сонць» для рослин, дані прилади не мають токсичних речовин, а їх випромінювання не має мерехтінням, несприятливо впливає на людське зір, викликає втому очей.
Ці освітлювальні прилади можуть володіти різними конструкціями. Існують фитолампы, призначені для підвішування до стелі. При цьому висота підвішування може регулюватися, завдяки чому в будь-який час можна змінити кут і ступінь яскравості освітлення для рослин. Існують також фитолампы, що кріпляться до поверхонь і приймають фіксоване положення.
Зустрічаються такі освітлювальні прилади різних потужностей. Зазвичай цей параметр коливається в межах 20-300 Ват.
Фитолампы є незамінними помічниками приватних садівників і великих підприємств, які займаються вирощуванням різних рослин. Завдяки такому світильника кожен бажаючий може в будь-який час року прикрасити кімнати свого житла пахучими квітами і всесезонно подавати до страв свіжі овочі, вирощені власними руками в домашніх теплицях.